Zbavte sa čienych bodiek!


Pozorujete pri pohľade do zrkadla na svojej pleti malé čierne bodky v okolí nosa, brady a čela? Prečo sa tvoria? Prečo ich niekto má a iný nie? Ako sa ich zbaviť?

Ak sa na svoju pleť pozriete zblízka, uvidíte na nej póry. Môžete si ich predstaviť ako akési malé kanáliky, v ktorých z najrôznejších dôvodov lipne maz, odumreté kožné bunky a nečistoty. Vrstvia sa na seba, až sa pór úplne upchá. Na jeho povrchu sa vytvorí zátka, ktorá vplyvom oxidácie sčernie. No, a nevzhľadnú čiernu bodku, odborne povedané komedón, máme na svete. Niekto ich má len pár, napríklad na nose, iný aj na lícach a niekto nemá takmer žiadne. Ako je to možné?

Záleží na type pleti. Mastnejšia pleť s rozšírenými pórmi bude na čierne bodky náchylnejšie, než pokožka, ktorá je tenšia a suchšia. Na pleť pôsobí mnoho faktorov, ktoré ju môžu ovplyvňovať - ​​ hormóny, vek, životospráva, genetika, prostredie alebo používané kozmetické prípravky. Pokožka sa v priebehu života mení a je mnoho ľudí, ktorí v mladosti žiadnej rozšírené póry nemali, ale s pribúdajúcim vekom sa im vytvorili. Niečo ovplyvniť nemôžeme, ale výber kozmetiky pre starostlivosť o našu pleť je čisto v našich rukách. Je to voľba, ktorá môže z dlhodobého hľadiska našej pokožke výrazne prospieť, alebo naopak uškodiť. K upchávaniu pórov a vzniku čiernych bodiek môžu prispievať aj tzv. komedogenne zložky nachádzajúce sa v niektorých kozmetických produktoch. Sú to predovšetkým silikóny alebo minerálne oleje.

 

Ako sa upchatých pórov a čiernych bodiek zbaviť?

V prvom rade je to prevencia. Každodenné domáce rutina správneho odlíčenia a čistenia. Používanie kvalitných a vhodných produktov pre váš typ pleti. Tie by mali obsahovať dostatok hydratačných zložiek, vitamíny, extrakty z rastlín, za studena lisované oleje a aktívne látky, ktoré účinne pôsobí proti rozšíreným pórom. Výborné sú tiež výrobky s obsahom AHA kyselín. Prenikajú do hlbších vrstiev pokožky a okrem iného výrazne zvyšujú schopnosť viazať vodu.
V súčasnosti je k dispozícií množstvo produktov aj techník, prostredníctvom ktorých je možné prebytočný maz odstrániť.  Pri chemickej exfoliácii sa najčastejšie používajú hydroxykyseliny. Obľúbené sú tiež masky na odstraňovanie pórov, napríklad s aktívnym uhlím. Keď sa zveríte do rúk odborníka, ten vám môže odporučiť pravidelné mikrodermabrázne ošetrenia, teda mechanické čistenie pórov. Nikdy si vriedky „nevytláčajte“ doma. Vhodné je aj používanie prípravkov obsahujúcich retinol, ktorý obnovuje kožné bunky.